poniedziałek, 2 marca 2015

WYPALENIE ZAWODOWE, ŻYCIOWE... czy dotyczy również Ciebie?



Zadziwiający jest fakt, jak bardzo ludzie latami eksploatują swoje siły do granic wytrzymałości, a potem, gdy pękają te granice i organizm już nie jest w stanie sprostać codziennemu życiu w morderczym tempie - zastanawiają się, dlaczego tak się dzieje, że cierpią na bezsenność, ataki migreny, depresje, lęk i chroniczny brak energii.

Co ciekawe, na te objawy cierpią ludzie w każdym wieku i we wszystkich warstwach społecznych, a ich liczba przekracza setki tysięcy. Na syndrom wypalenie zawodowego często zapadają osoby wykonujące pracę polegającą na kontakcie z innymi ludźmi i świadczący im służbę socjalną, a jako przyczynę syndromu podają długoletnie przepracowanie zawodowe, najczęściej w towarzyszącej mu frustracji. Na wypalenie zawodowe narażone są również osoby pracujące w korporacjach lub osoby na co dzień współpracujące z ludźmi o zdecydowanie innym systemie wartości.

Coraz częściej syndrom wypalenia zawodowego dotyka ludzi młodych  rozpoczynających swoją karierę zawodową. Na początku swojej drogi zawodowej mają oni  pewne wyobrażenia, plany i marzenia, których realizacja stoi na pierwszym miejscu listy zadań. Stykając się z rzeczywistością okazuje się, że realizacja marzeń może nie być taka prosta, a osiąganie wyznaczonych sobie celów zajmie im więcej czasu, niż początkowo oczekiwali. Już na tym pierwszym etapie stykają się z rozczarowaniem.

Zjawisko wypalenia zawodowego nie dotyczy tylko sfery zawodowej może również dotyczyć sfery życia prywatnego. Osoby, które posiadają niską samoocenę lub nie akceptują siebie często swoim zachowaniem chcą zasłużyć sobie na uwagę, miłość innych osób, narażając się tym samym na manipulacje ze strony innych ludzi.
W bliskich związkach są gotowi wkładać w uczynki więcej wyrzeczenia zaniedbując własne zdrowie, co w konsekwencji może prowadzić nie tylko do frustracji ale również problemów zdrowotnych.

Symptomy wypalenia:
- osłabienie fizyczne i zmęczenie – ewentualnie  jednoczesny spadek masy ciała
- suchość i szorstkość tkanek
- trudność w oddychaniu
- napady szybkiego bicia serca
- ucisk i bóle w klatce piersiowej
- nadmierna wrażliwość na hałas i dźwięki
- zobojętnienie wobec życia i depresja.




JAK WIĘC PRZECIWDZIAŁAĆ WYPALENIU ZAWODOWEMU?

COACHING to  pierwszy krok na drodze do odzyskania wewnętrznej równowagi i energii życiowej...

W stanie wypalenia zawodowego pierwszym i najważniejszym krokiem jest zdiagnozowanie przypadku danej osoby i indywidualnych przyczyn jej „wypalenia”, które od tej chwili powinny być wyeliminowane, bądź unikane. Nieodzowna przy tym okazuje się pomoc coacha, który będzie wspierał daną osobę w przeanalizowaniu swojego życia i jednocześnie będzie motywował ją do przeprowadzenia koniecznych zmian w dotychczasowym stylu życia.

ZDROWY WYSIŁEK FIZYCZNY połączony z dietą –  to kolejny krok na drodze do odzyskania  wewnętrznej równowagi i energii życiowej...

W zależności od upodobań wysiłek fizyczny może przybierać rożną postać: uprawianie sportu, taniec, spacery...co pozytywnie wpływa na nasz organizm i pozwala nam  na zrzucenie z siebie ciężaru stresu, wyciszenie

RELAKS – to kolejny ważny krok na drodze do odzyskania wewnętrznej równowagi i energii życiowej...

Każdy z nas potrzebuje czasem chwili tylko dla siebie w towarzystwie dobrej muzyki,  książki czy filmu, a dla niektórych osób możliwość spędzenia czasu z najbliższymi.

WARTO ZADBAĆ O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE...

Jak ocenia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaburzenia psychiczne i neurologiczne dotyczą ok. 450 mln ludzi na całym świecie, a w ciągu najbliższych 20 lat ich liczba jeszcze wzrośnie – WHO przewiduje, że w 2020 roku np. depresja znajdzie się na drugim miejscu wśród wszystkich chorób będących przyczyną śmierci ludzi na całym świecie, zaraz za chorobą niedokrwienną serca.

ŻYCIE MASZ TYLKO JEDNO DLATEGO:

Śnij o tym, o czym chcesz śnić.
Idź tam, gdzie chcesz iść.
Bądź tym, kim chcesz być.
Masz tylko jedną szansę by zrobić, to wszystko co chcesz zrobić.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz